Počiatočné financie a paušálne náklady na bývanie

Počiatočné financie – financie sú jedným a asi aj najdôležitejším dôvodom, prečo sa ľudia rozhodnú bývať v byte a nie v dome. Dom vás v každom prípade bude stáť viac. Možno budete argumentovať, že niektoré domčeky sa predávajú lacnejšie ako byty. Áno, môže sa to tak zdať, no v tom prípade však asi pôjde o dom staršieho typu, ktorý bude nutné rekonštruovať a to býva niekedy dosť komplikované aj finančne nákladné. Niekedy je viac výhodné starý dom zbúrať a postaviť nový.

Možno ušetríte na pozemku, budete sa snažiť nájsť čo najmenší. V tom prípade však musíte počítať s minimálnym kúskom záhrady. Taktiež môže ísť o dom, či zatiaľ len pozemok nachádzajúci sa ďaleko od mesta a ak by ste mali za prácou dochádzať každý deň veľkú vzdialenosť, bude vás to zaťažovať finančne aj časovo.

No a čo samotná stavba nového alebo rekonštrukcia staršieho domu. Máte dve možnosti. Buď sa vám o to všetko postará firma, no počítať potom s tým, že práca ľudí stojí peniaze. Môžete sa k stavbe odhodlať s tým, že to zvládnete svojpomocne. Prečo nie, všetko, čo si človek dokáže spraviť sám, ho napĺňa pocitom šťastia, to áno. No musíte sa k tomu postaviť kriticky a uvedomiť si, čo všetko s tým súvisí. Ide o odbornú činnosť, takže bez praktických skúseností to bude realizovateľné veľmi ťažko. Budete potrebovať pomocníkov. Nájdete ich? A ani oni to nebudú chcieť úplne zadarmo (bude ich treba živiť, bude treba im na oplátku pomôcť). A na určitý druh práce si budete musieť zaplatiť odborníka tak či tak. Tieto všetky skutočnosti bude dobré zvážiť, porozmýšlať na tým všetkým a hlavne snažiť sa viac to brať z tej racionálnej stránky. Finančné možnosti vás nepustia. Nesnažte sa o niečo, na čo nemáte. Pretože váš krásny sen o vlastnom dome sa veľmi rýchlo zmení na nočnú moru.

Náklady na bývanie – sú účty, ktoré súvisia s bývaním a všetci ich musíme platiť: kúrenie, elektrina, dane… V rodinnom dome sú väčšinou náklady nižšie. Taktiež platíte len to, čo ste skutočne minuli, kým v bytovom dome to nikdy nie je tak presné, hlavne čo sa týka kúrenia, teplej vody taktiež. A sú aj spoločné priestory, ktoré vykurujete. Taktiež teplo vo vašom byte závisí aj od kúrenia vašich susedov. V dome si hospodárite sami. To však predpokladá, že sa o kúrenie aj sami postaráte. Závisí to od kúrenia, aké si zvolíte. Spotreba tepla však závisí od typu domu. Staré domy sú veľmi ťažko vykurovateľné. Nový dom môže byť veľmi úsporný. Čoraz viac sa objavujú domčeky nízkoenergetické až pasívne. Tu však platí úmera, že čím viac váš dom ušetrí na teple do budúcna, tým viac budete musieť doň investovať.