Súkromie a okolie bývania

Dom je len váš – a bude taký, aký ho budete chcieť mať. Bytový dom je spoločný majetok všetkých vlastníkov a to býva vždy problematické. Predstavy o tom, ako sa treba o bytový dom starať sa rôznia, taktiež rozhodnutia o rekonštrukcii bytového domu, skvalitnení spoločných priestorov či skrášlení okolia bývajú niekedy problematicky realizovateľné. No a vo vlastnom dome a okolo neho si to spravíte tak, ako vám to vyhovuje. Je to len na vás a samozrejme na vašich finančných možnostiach.

Súkromie – jeden z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú bývať v dome. Je pravda, že v bytovke rodina býva pod jednou strechou s ďalšími rodinami, ktoré nie vždy sa správajú podľa našich predstav. V dome síce máte viac priestoru len pre vás, no existencia susedov tam je a taktiež nemusia byť takí, akí by vyhovovali vám. Môžu byť hluční, môžu chovať zvieratá, čo spôsobuje pach, môžu zasahovať do vášho súkromia a všeličo iné, s čím bude ťažšie bojovať. Niektoré domy sú ohradené vysokým plotom, ktorými si chránia súkromie. Ako komu čo vyhovuje, ale môže to byť aj na škodu, ak sa máme ako ľudia od seba takto symbolicky izolovať.

Pekné prostredie – domácnosť, v ktorej žijete, chcete, aby bola pekná a čistá. Dôležitá je však aj čistota a estetika okolia vášho bývania. Okolie domu si upravujete sami, vašu záhradu obýva len vaša rodina, preto nie je dôvod znečisťovať si ju. Čo sa týka okolia bytového domu, je to zas problematickejšie. Pretože jeho úprava a udržiavanie závisí od viacerých rodín. A čím viac rodín, tým to bude komplikovanejšie. Neznamená to však, že je podmienkou, aby sídlisko vyzeralo škaredo. Vôbec nie. Ak sa poprechádzate po sídliskách, po ich častiach, môžete si všimnúť veľké rozdiely. A tie rozdiely spočívajú práve v tých ľuďoch, čo tam bývajú. Na škodu nie je to len deštrukčná činnosť tínedžerov, ktorí nevedia, čo so sebou, ale aj pasivita a neochota slušných ľudí.