Ako chápem minimalizmus a prečo mi je tento životný štýl blízky

Generácia našich rodičov si do bytov umiestnila vitrínky s krištáľovými pohármi, ktoré sa prakticky nepoužili vôbec, ozdobili si bývanie rôznymi čačkami, obrázkami a inými dekoráciami. Naša generácia už nie. Na zistenie príčiny, prečo je tomu tak, nie je nutná hlboká analýza. Proste náš svet je už natoľko preplnený farebnými obrazmi, predmetmi v krikľavých obaloch, ale aj zvukmi, podnetmi, informáciami, že si povieme, nie ďakujeme, ale aspoň domáci priestor chcem bez zbytočností. A tak nielenže odmietame utierať prach z množstva dekoračných vecičiek, ale celkovo vzišla u nás túžba mať náš životný priestor jednoduchší a strohejší.

A tu sa dostáva k slovu minimalizmus ako smer, či ako životný štýl, ktorým sa vydávajú ľudia, u ktorých túžba po čistote a jednoduchosti je veľmi silná.

Minimalizmus ako umelecký smer sa opiera o návrat k jednoduchosti používaním základných farieb, tvarov, tónov, zvukov bez rušivých ozdobných prvkov. V praktickom živote sa priaznivci tohto smeru obklopujú strohými predmetmi, farbami ako biela, čierna, sivá, béžová, obliekajú sa do oblečenia bez zbytočných doplnkov, bez nápisov, bez vzorov. Taký je vonkajší opis minimalizmu.

Minimalizmus ako životný štýl však ponúka omnoho viac a dá sa aplikovať vo všetkých aspektoch bežného života.

Nejde len o to, či domáce prostredie máme zariadené v minimalistickom štýle, dôležité je, že naša domácnosť obsahuje len (alebo prevažne) predmety, ktoré sú funkčné a ktoré potrebujeme. Nemusíme sa obliekať len do čierno- bieleho, ale náš šatník nie je preplnený, je prehľadný a každý kus oblečenie je využívaný. To, čo nepotrebujeme a ani nám to neprináša potešenie je úplne zbytočné vlastniť, preto sa toho zbavíme a v lepšom prípade zabránime, aby sa to k nám dostalo.

Výsledkom je fungovanie založené na praktickosti, jednoduchosti. Tým získavame viac životného priestoru pre sebe aj viac voľného času.

Minimalizmus sa netýka len hmotných predmetov. Postupne môžeme eliminovať svoje povinnosti, zjednodušíme si každodenné činnosti, znížime finančné výdavky či zbavíme sa dlhov. K zjednodušovaniu dochádza na každom kroku. A tu sa môže ukázať skutočný život úplne v iných dimenziách. Jednoduchosť vonkajšieho života nás očistí vnútorne a vtedy zistíme, čo je pre nás skutočne dôležité.

Dnešná doba je extrémne bohatá na zbytočnosti. Sme nimi každodenne zasypávaní. Tými v materiálnej podobe aj tými nemateriálnymi: kvantami informácií bez hlbšej hodnoty. Chce sa vám v tom bahne rôznorodých hlúpostí plávať. Mne moc nie. Bytostne neznášam, keď je niečoho priveľa (je jedno či vecí, informácií či zážitkov). Strácam sa v tom, cítim prázdnotu a chýba mi skutočné naplnenie. Však aj ľudová múdrosť hovorí: „Všetkého veľa škodí!“ Preto mi je cesta smerujúca k minimalizmu blízka. Zámerne uvádzam cesta, pretože minimalizmus nemôže byť konečný stav, je to proces, ktorým podporujeme svoj sebarozvoj.