Dovolenka na Slovensku

Doprava

Ísť niekde znamená nejako sa tam prepraviť, a keďže doprava niečo stojí, čím bližšie pôjdete, tým menej zaplatíte za dopravu. Ešte existuje možnosť, zvoliť si za dopravný prostriedok bicykel, v tom prípade bude doprava zadarmo. Alebo batoh na chrbát a poďme pešo. Odvážnejší mladí ľudia zas uskutočnia dopravu autostopom. Vieme, že nie vždy je to reálne (ak ste rodina s deťmi…), ale tá možnosť existuje.

Ubytovanie

Ďalším výdavkom, čo sa týka dovoleniek je ubytovanie. Opäť je možné praktizovať bivakovanie – spanie pod holým nebom, prípadne pod stanom kdekoľvek sa nám bude dať (aj keď stanovanie je oficiálne povolené len v kempoch). Tak potom nás ubytovanie nevyjde ani cent.

Kempy

Na Slovensku je mnoho kempov v turisticky atraktívnych lokalitách, najčastejšie pri vode, (no sú aj kempy pri horách), kde si môžeme postaviť vlastný stan a využívať rôzne služby kempu (napr. elektrická prípojka, kuchyňa, sprcha, WC, bufety, možnosť zábavy… služby sú rôzne v závislosti od kempu a čiže aj od ceny). Poplatky za kemp sú však cca takéto: 2 Eurá za osobu/noc, 1,50 za stan a auto 1,50. Takže štvorčlennú rodinu rodinu vyjde sedemdňový pobyt v kempe pod stanom 77 EUR.

Chatky v areáli kúpalísk, kempov…

Pre rodinu s deťmi môže byť výhodnejšie aj pohodlnejšie zaplatiť si celý objekt pri vode: chatku, bungalov. Ich cena sa pohybuje cca 30 až 40 Eur. Závisí od vybavenia chatky aj lokality. Väčšinou sa prenajímajú ne celý týždeň, ktorý potom bude stáť od 200 do 300 EUR.

Hostel, turistická ubytovňa…

Takýto druh ubytovania je veľmi lacný, no nemusí byť vyhovujúci pre každého. Často sú WC a sprchy spoločné, nie je k dispozícii kuchyňa… Skôr je to vhodné pre mladých, či nenáročných turistov, ktorí potrebujú len strechu nad hlavou. Cenovo sa ubytovne pohybujú od 6 EUR osoba/noc. Štyri osoby zaplatia za týždeň  168 EUR.

Privát, ubytovanie v súkromí

Priváty mávajú k dispozícii WC, kúpeľňu aj kuchyňu, čo je určite vyhovujúce pre rodiny s deťmi a taktiež si môžete sami variť, čím sa ušetrí na strave. Výhodou je aj, že budete sami, nič a nikto vás nebude rušiť. Cena ubytovania sa pohybuje od 8 – 12 Eur osoba/noc. Tiež je to rôzne podľa lokality. Týždenný pobyt štvorčlennej rodiny bude teda stáť 224 – 336 EUR.

Skúsme si teda orientačne vypočítať, koľko môže stáť týždenná dovolenka rodiny s dvoma deťmi strávená na Slovensku: (sumy sú orientačné)

doprava (povedzme že cestujete 100 km od vášho bydliska) 20

ubytovanie 300

strava (povedzme 10 Eur osoba na deň) 280

ostatné poplatky (za atrakcie, kúpaliská…) 150

Spolu: 750 EUR