Lacné voľnočasové aktivity

Dnes sa často zábava a voľnočasové aktivity spájajú s míňaním peňazí. Zvykne sa hovoriť, že ten a ten koníček je len pre „dobre zarábajúcich“. No ak k nim nepatríte, nie je nutné, aby ste sedeli doma pred televíziou a stenali, že nemáte peniaze, na to, aby ste robili niečo zaujímavé. Pretože človek, ktorý šetrí, je človekom tvorivým, nie je odkázaný na komerčný druh zábavy a vie si nájsť zaujímavú činnosť, ktorá nestojí veľa, či dokonca niekedy nám je to ponúknuté zadarmo. Všetko závisí od našej fantázie. Ponúkame pár tipov na lacnú voľnočasovú aktivitu.

Behanie

Potrebujete, či chcete vykonávať nejaký šport, no zdá sa vám, že aj to stojí peniaze. Nie je to tak. Oblečte sa do športového oblečenia (nemusí byť značkové, ani nijak špeciálne) a tenisky a doslova vybehnite von a behajte! Kedykoľvek a kdekoľvek. A úplne zadarmo.

Bicyklovanie

Áno, potrebujete bicykel. Aký, závisí od toho, aký terén budete prechádzať. Na cestách mimo obce potrebujete aj prilbu. No za samotné bicyklovanie sa nikde nevyberajú poplatky. Činnosť úplne zadarmo.

Turistika, prechádzky v prírode

Vstup do lesa, do horských oblastí a celkovo do prírody zatiaľ tiež ešte nie je spoplatnený. Na vysokohorskú turistiku už potrebujete nejakú výstroj, no nemusí byť až tak finančne nákladná a je to jednorázová investícia na dlhé roky. Prechádzky, ľahká, či aj náročnejšia turistika je zdravá, ducha povznášajúca činnosť. Nie je lepší relax a oddych od každodenných povinností, od hluku a dnešného rýchleho života ako pobyt v tichu, pokoji, na čerstvom vzduchu, kde sa pozeráte na krásu prírody a nie reklamné slogany. Kde počujete vtáčí spev a nie ruch ulice. Stačí do batohu si zabaliť nejaké jedlo a pitie, náhradné oblečenie a luxus v podobe pobytu v prírode je váš.

Záhradkárčenie

Ak máte dostupný len kúsok pôdy, či už pri vlastnom dome alebo niekde inde, prečo to nevyužiť. Čas strávený záhradkárčením môže byť inšpirujúci pre vás aj vaše deti, ktoré tiež môžete zapojiť do užitočnej činnosti takéhoto typu, nech nestrávia celé detstvo za počítačom. Pobyt na čerstvom vzduchu a pohyb vám poskytne relax aj udržovanie zdravia, no a napokon záhradka sa vám odmení v podobe či už potešenia na pohľad na kvety, alebo aj úrody zeleniny a ovocia v bio kvalite. Takže také záhradkárčenie nielenže nič nestojí, ale ešte môžete na tom nejaký peniaz ušetriť.

Bežky namiesto lyžovania

Ak aj je pravda, že z lyžovania sa stal šport len pre vyššiu strednú vrstvu a vy k nej nepatríte (hlavne nemáte potrebu veľkého míňania peňazí), neznamená to, že v zime musíte čas tráviť doma. Vy nepotrebujete vleky v predražených lyžiarskych strediskách, pretože: 1, je mnoho vlekov v rôznych dedinkách po celom Slovensku, ktoré poskytujú služby za symbolické sumy, 2, lyže môžete vymeniť za bežky (alebo ski alpy) a prechádzať nimi slobodne zimnou krajinou, čo je omnoho zaujímavejšie, ako vyviesť sa hore a spustiť sa dolu. Nevýhodou oboch možností však je, že si to vyžaduje prírodný sneh, ktorý nie každú zimu nám je dopriany.

Hubárčenie

Každý hubár dá za pravdu, že chodiť na huby nie je len obyčajná prechádzka, je to vášnivý koníček. Ako náhle začína sezóna a šíria sa správy, že huby rastú, správny hubár už neobsedí doma. Huby sú zdravé a chutné, v obchodoch stoja pomerne dosť. Takže zas činnosť, ktorá nás absolútne nič nestojí a ešte môžeme čo to ušetriť.

Kúpanie v prírodných vodách namiesto v aquaparkoch

Uprostred horúcich letných dní vôbec nie je nutné navštevovať termálne kúpaliská či aquaparky preplnené ľuďmi. Na Slovensku je mnoho vodných nádrží, kde sa dá kúpať a ležať na pláži úplne zadarmo.

Ručné práce

Možno ani sami netušíte, akého máte tvorivého ducha a šikovné ruky. Tak prečo také niečo neskúsiť. Činnosti ako šitie, štrikovanie, háčkovanie, vyšívanie, servítková technika, výroba sviečok, výroba šperkov, pletenie košíkov, vyrezávanie z dreva, výroba keramiky… a mnohé činnosti, ktoré nemusia byť len ženská záležitosť. Vlastný výtvor poteší omnoho viac, ako kúpiť si to. Takto môžete deťom vyrábať hračky, či darčeky pre rodinu. Niečo je viac náročnejšie na zručnosť, čas, priestor či financie, niečo menej. Záleží od danej činnosti.

Umelecká činnosť

Či už ide o tanec, hru na nejaký hudobný nástroj, spev či výtvarnú činnosť, vždy sa dá nájsť optimálny kompromis, koľko peňazí vás bude stáť vykonávať to. V každom prípade drahý hudobný nástroj či mnoho peňazí zaplatených za kurzy vám ani vášmu dieťaťu nenahradia talent a hlavne chuť robiť to. Podstatné je, či to človeka napĺňa. A to sa peniazmi zaplatiť nedá.

Čítanie kníh

Činnosť veľmi jednoduchá, dostupná každému, umožňujúca relax, odpútanie sa od každodennosti a navyše nás môže poučiť, inšpirovať, nadobudnúť širší rozmer poznania. Nové knihy nie sú najlacnejšie, no existujú antikvariáty s veľmi lacnými knihami, alebo potom poplatok v miestnej knižnici je veľmi nízky a vy si môžete požičať kníh, koľko len chcete (koľko len zvládnete prečítať).