Mesto alebo dedina?

Mesto alebo dedina

Či sa rozhodnete žiť v meste alebo na dedine bude tiež závisieť od vašich priorít aj životných možností. Kým niekomu život na dedine vyhovuje, má rád prírodu, kľud a čistý vzduch, Iný je zas mestský typ a vyhovuje mu bývať v meste, či už v menšom alebo väčšom. Všetko má svoje výhody aj nevýhody.

S čím však treba počítať, je to, že na dedine pracovných možností nie je veľa. Je dosť pravdepodobné, že budete dochádzať do mesta. Dochádzanie je finančná a časová záťaž. Verejná doprava do dedín nie je vždy ideálna, a tak sa ľudia žijúci na dedine stávajú viac alebo menej závislí na aute. Možno budete potrebovať aj dva či viac aut pre každého dospelého v rodine. O to väčšie náklady. A čím je daná dedina viac vzdialená od mesta, tým sú náklady na každodenné cestovanie väčšie.

V poslednom čase v blízkom okolí miest (hlavne väčších) vznikajú nové obydlia rodinných domov, okolité dedinky sa rozrastajú. No obyvatelia sú takmer celé pracovné dni mimo daného domu, pretože ich spôsob života je naďalej závislý od mesta, kde majú prácu, školy, obchody, záujmové aktivity, kultúru. Stojí to potom za to, bývanie na dedine?