Niečo o šetrení 1

Šetriť, počítať každý cent a celkovo žiť skromne dnes nie je trendom. Médiá a okolie nás núti ku konzumu, reklamy sa nám snažia nahovoriť, že si máme „dopriať“. Lenže naši predkovia hovoriac: Kto šetrí, má za tri… či Kto počtuje, ten gazduje… Babka k babce… vyjadrovali múdrosť ľudstva mnohých generácií a sú zákonitosti, ktoré sa nemenia.

Jednou z nich je, že človek si môže dopriať len toľko, na koľko má (prikrývame sa len takou perinou, na akú máme) a ak tento zákon poruší, môže sa dostať do veľkých problémov. Slová z reklamy nám tvrdia, že sa máme zo života tešiť a kúpiť si to, po čom túžime. Áno, každý máme svoje sny a túžby a je pekné si ich splniť. No zároveň je lepšie ísť na to s rozumom a na niečo vytúžené si radšej postupne našetriť. Bude to trvať síce dlhšie, no o to väčšiu radosť potom budeme mať. (Pomaly ďalej zájdeš… aj to jedna z ľudových múdrostí).

Pretože život, kde pôžičky nezvládame splácať nám prinesie všeličo možné len nie radosť. Preto šetrenie a rozumné pristupovanie k našim príjmom by nemalo byť hanbou, ale prejavom zodpovednosti a zdravého sebavedomia. Správne zaobchádzanie s vlastnými financiami predpokladá, že dotyčný má svoj život vo vlastných rukách. Pretože opakom toho, keď sa stávame dlžníkmi, sme závislí od finančných inštitúcií a naša sloboda, že si môžeme „dopriať“, čo len chceme je len čistou fikciou.

A tak práve ten skromnejší život, život nízkych nákladov bude jednoduchší, pohodlnejší, spokojnejší, ušetrí nás od mnohých starostí, stresov a v neposlednom rade bude i zdravší.