Oplatí sa používať látkové plienky?

Látkové plienky

Obdobie nosenia plienok trvá približne dva roky, rodičia majú možnosť používať plienky jednorázové alebo sa vrátiť ku klasickým látkovým plienkam. Dôvodov používať látkové plienky je viac (zdravotné hľadisko, ekologické), no skúsme sa na to pozrieť z pohľadu ekonomického.

Ak sa upriamime na jednorazové plienky lacnejšie, jedna plienka stojí cca 14 centov. V priebehu jedného dňa ich minieme asi 5 – 8, v závislosti ako často je nutné dieťa prebaliť (malinké bábätko sa musí prebaľovať častejšie). Denne teda na plienkach minieme 70 centov až 1,10 Eur. Za rok sa minie 255 Eur až 392 Eur. No a za dva roky, čo naše dieťa plienky potrebuje sa minie 510 až 783 EUR.

Látkové plienky si vyžadujú jednorázovú investíciu, ktorá môže byť rôzna v závislosti od našej náročnosti, (možno by sa nám dali zohnať nejaké plienky v rámci rodiny, niektoré šikovné mamy si plienky ušijú aj samy). Budeme však počítať s jednorázovou investíciou do látkových plienok 50 až 80 Eur (tie však potom zdedí vaše ďalšie dieťa, čím sa znova ušetrí).

Látkové plienky však je potrebné prať, takže zvýšia sa náklady na vodu, elektrinu a taktiež väčšia spotreba pracieho prášku (prvé mesiace je nutné používať prací prášok pre bábätká, neskôr to už však nie je nutné). Žehlenie a časté pranie na vysokých teplotách nie je potrebné, a pri moderných plienkach už vôbec nie. Pri malom dieťati sa perie častejšie tak či tak.

Dajme tomu, že na spomínané náklady sa zvýšia o 10 Eur. Do roka je to 120 Eur a za dva roky používania plienok 240 Eur.

Ak k tomu pripočítame cenu za látkové plienky, za dvojročné obdobie plienok minieme 290 až 320 EUR.