Vlastné bývanie

Vlastné bývanie

Ambíciou mnohých mladých ľudí je osamostatnenie sa, snaha dostať sa spod rodičovských krídel, tak ako vtáčie mláďatá opúšťajú hniezdo rodičov. Je to prirodzené. Skúsme však, čo na to povie dobrá sova a aké rady vie ponúknuť mladým ľuďom.

Ak ste už dospelý, máte prácu a viete, že by ste sa uživili aj vo vlastnej domácnosti, tak vám nič nemôže v tom zabrániť. Je to však vždy nevyhnutné a rozumné? V prípade, že robíte len krátko je dosť málo pravdepodobné, že by ste si mohli zabezpečiť bývanie vo vlastnej nehnuteľnosti. Možnosťou by bol podnájom. V podnájme však vždy ste finančne stratový. Určite by ste niečo prispievali na domácnosť aj pri rodičoch, no nikdy nie tak, ako miniete v podnájme, nielen na bývanie, ale aj na chod domácnosti. Možno si budete musieť zadovážiť aj nejaký nábytok a elektrospotrebiče. Kupovanie stravy je vždy výhodnejšie, keď sa kupuje (keď sa varí) pre viac osôb. A takto postupne sa budú vaše zarobené peniaze míňať.

Preto, ak vám to okolnosti dovoľujú, ostaňte doma s rodičmi ešte nejaký čas. Nič vám neutečie a v dnešnej dobe to, dá sa povedať, už býva dosť zvykom. Nie je to hanba. Naopak, je to dôkaz, že viete byť tolerantný, že máte dobré vzťahy s rodičmi. No a tých pár rokov môžete využiť na to, aby ste si čo to ušetrili na vlastné bývanie. Čím viac ušetríte, tým lepšie, tým potom budete nútený brať nižšiu hypotéku, čo sú zas ušetrené peniaze. Taktiež daný čas môžete využiť na určité veci, ktorými sa potrebujete naučiť. Ak ste rozumný, nenecháte chod domácnosti len na rodičoch, ale budete sa do toho aktívne zapájať, budete im v rôznych veciach pomáhať a tým sa naučíte niečomu, čo potom využijete vo vlastnej domácnosti. Možno budete mať aj viac času a priestoru na vlastnú realizáciu v práci, na dosiahnutie kariéry či proste na nájdení samého seba. Môžete si dovoliť ten luxus, opustiť prácu a skúsiť si nájsť niečo iné. Poprípade začať s podnikaním. No a v každom prípade si predĺžite mladosť.

No a čo bývanie s rodičmi, keď už máte rodinu? Ani to nemusí byť zlé riešenie. V mnohých prípadoch veľmi praktické. Finančne, ale aj rodinne. Niekto uprednostňuje existenciu vo viacgeneračnej rodine, je veselšie, ľudia si môžu navzájom viac pomáhať. Deti majú starých rodičov po ruke a vy tiež, keď potrebujete, aby ich občas postrážili. Tak sa žilo v minulosti. Či to však bude fungovať dnes, to závisí od ďalších faktorov. Od priestoru, bude to realizovateľné len asi vo väčšom, viacgeneračnom dome. Ale nielen ten priestor, ale hlavne tam budú dôležité medziľudské vzťahy, schopnosť tolerancie z jednej i z druhej strany. Pretože ak sa tam vyskytne len štipka neznášanlivosti, časom bude rásť a očakávané sú nepríjemné nedorozumenia a problémy.