Výbavička pre bábätko

Kočík

Kočík určite potrebovať budete. Populárne sú dnes trojkombinácie, čo je praktické, pretože súčasťou je aj vajíčko, v ktorom sa dá dieťatko ľahko preniesť a je povinnou súčasťou pri prevoze autom. Niekedy však trojkombinovaný kočík má malú vaničku hlbokého kočíka a športová časť je zas ťažšia. Budete si musieť o kočíkoch čo to naštudovať, pretože každému vyhovuje niečo iné. Cena takéhoto kočíka je veľmi rôzna od cca 230 Eur až po cca 1000 Eur. No ak netrváte na tom, že vaše dieťa sa musí voziť v novom kočíku, v bazároch sú široké ponuky rôznych kočíkov. Najlacnejšie sú tak za 80 Eur (niektoré aj menej, ak už povozili viac detí) a za 180 až 200 Eur zoženiete kvalitný značkový kočík.

Postieľka, kolíska, lehátko…

Postieľku budete potrebovať. Ak aj dieťatko spáva s vami, či cez deň niektoré detičky spávajú v kočíku, pretože tam ich môžeme pohojdať, no budú situácie, kedy ho budete musieť na chvíľu niekde položiť, aby bolo v bezpečí. Nová drevená postieľka stojí tak od 100 Eur, v bazári od 40 Eur. K postieľke treba dokúpiť aj matrac. V niektorých rodinách sa postieľky dedia. Nie je na tom nič zlé, ak vaše dieťa bude spať v tej istej postieľke, v ktorej ste spávali vy. Výbavička k postieľke nemusí byť nejako veľkolepá: baldachýn, kolotoč (to je priam až nevhodné) … , stačí matrac a perinky.

Kolíska je veľmi pekná, romantická, detičky milujú kolísavý pohyb. Cena novej cca 100 Eur. No je vhodná jedine pre malé bábätká, väčšie dieťatko tam už nie je v bezpečí, kým v postieľke môže spávať veľmi dlho.

Lehátka, hojdacie kresielka… na trhu sú k dispozícii takéto rôzne zariadenia na odkladanie dieťatka. Vaše bábo tam bude párkrát a vo vašom byte to bude zbytočne zavadzať.

Ohrádka – ak máte postieľku, tak tá poslúži na nevyhnutné odkladanie dieťatka. V ohrádke väčšina detí nechce byť dlho a znova zbytočne zaberá miesto.

Šatka, nosič …

Deti je potrebné nosiť, nosenie je pre dieťa veľmi prospešné, cíti blízkosť rodiča. V súčasnosti sa stáva populárne používať rôzne prostriedky, ktorými si to nosenie môžeme uľahčiť. Objavujú sa rôzne šatky, vaky, klokanky, nosiče… ich cena väčšinou nie je najnižšia. Opäť je to celá veda, ktorú, ak sa rozhodnete si niečo takéto zadovážiť, je potrebné si naštudovať. Ako najpraktickejšia vec z týchto možností sa javí tzv. ergonomický nosič (alebo manduca). Dieťa v tom môžete nosiť vpredu alebo vzadu od narodenia (novorodenci však potrebujú ešte vložku do nosiča) až po 36 meisacov alebo 18 kíl. Nosenie je veľmi praktické, nenáročné na upevnenie. Využiteľné na prechádzky, doma, aj na kratšiu turistiku. Cena tohto nosiča je cca 100 Eur. Cez bazár asi 50 Eur. Ak sa chystáte s dieťaťom chodievať často do prírody, pravdepodobne hľadáte turistický nosič. Na ľahšiu turistiku však tiež sa dá použiť už spomínaný ergonosič a ťažšie túry aj tak s dieťaťom nie je veľmi vhodné podnikať. Cena turistického nosiča sa pohybuje od 80 Eur, v bazári od 40 Eur. Niektoré mamičky si veľmi pochvaľujú šatky. Aj na nosenie úplne malých bábätiek. Dieťatko je priviazané tesne blízko matky, je spokojné a mamka má obe ruky voľné, môže za ten čas aj niečo spraviť, môže ho v šatke aj nakojiť. Ceny šatiek sú rôzne, nových od 50 Eur, použité od 20 Eur.

Autosedačka, vajíčko

Povinná výbava, ak dieťa vozíte v aute. Vajíčko sa môže používať do 13 kíl, cena za nové je od 50 Eur, použité zoženiete tak za 10 až 15 Eur. Potom dieťatko potrebuje autosedačku vyššej kategórie (do 18 – 25kg). Tá stojí nová od 80 Eur, použitá 20 až 50 Eur. Sú autosedačky, ktoré sa môžu používať už od narodenia do 25kg, vtom prípade stačí len jedna. No a väčšie dieťa až do 12. roku musí používať podsedák, ten stojí nový od 25 Eur, starší zoženiete tak za 10 Eur. Pri niektorých autosedačkách sa dá použiť podsedák aj samostatne.

Zavinovačky a oblečenie

Nekupujte veľa oblečenia najmenšej veľkosti (č. 56, 62, 68), pretože dieťatko rastie veľmi rýchlo a doba, kedy bude najmenšie veľkosti nosiť je veľmi krátka. Možno nejaké veci dostanete (zdedíte) po deťoch z rodiny, známych. A stojí za to pozrieť do bazáru. Mnohé mamičky predávajú výbavičku svojho dieťaťa. Dá sa nájsť mnoho zachovalých vecí (a za dobrú cenu), pretože dieťatko to nestihne vynosiť.

Pre začiatok budete potrebovať niekoľko dupačiek (jedny stoja asi 5 Eur, tak ak troje 15 Eur), pár košieľok (štyri za 4 Eurá, čiže 16 Eur), bodíkov (tri za 4 Eurá: 12 Eur), ponožky päť párov za 6 Eur), čiapočky (tri po eure: 3 Eurá), svetríky (tri po 5 Eur: 15 Eur), zavinovačky (aj dve tak po 9 Eur: 18 EUR), fusak (dá sa kúpiť za 30 Eur), nejaké deky (tri po 10 Eur: 30 Eur), zimná kombinéza (aj dve po 10 Eur: 20 Eur)… Ak sa dieťatko narodí na jar alebo v lete, zimné oblečenie nekupujte, neviete, aké bude veľké. To isté platí o topánočkách, neviete, kedy začne chodiť a akú bude mať vtedy veľkú nôžku.

Prebaľovací pult

Dieťatko sa môže prebaľovať na vyvýšenom nábytku len zo začiatku, pretože keď sa už viac hýbe, mohlo by spadnúť. Potom je na prebaľovanie vhodná veľká posteľ alebo najlepšie na zemi, položené na deke, nemôže ako spadnúť. Preto prebaľovací pult nie je nutný, poslúžil by len krátky čas a potom by zavadzal.

Vanička alebo vedierko na kúpanie

Budete potrebovať. Nová vanička stojí 18 Eur, v bazári sa dá nájsť za 5-6 Eur

Monitor dychu

Ak to lekár neodporúča z nejakého zdravotného dôvodu (napr. predčasne narodené dieťatko),  tak potom to nie je nevyhnutná vec.

Baby vysielačky

Nie je potrebná. Svoje dieťa predsa nenechávate samé. Keď ste v inej miestnosti, počuli by ste ho plakať. Ak ste trochu ďalej (napr. na inom poschodí) určite ho podchvíľou chodíte skontrolovať.

Cumlíky, fľašky, odsávačka mlieka

Nič z toho nie je nutné kúpiť. Ak s kojením nebudú žiadne problémy, nebudete to potrebovať.

Špeciálny hrniec na varenie pre dieťatko

Nie je potrebný. Nie je dôvod mu variť v inom hrnci, aký používate vy.

 

Skúsme si vyrátať, koľko stojí taká počiatočná výbava pre bábätko. Vezmime do úvahy, že kúpite len to, čo je nevyhnutné a budete nenároční, nebudete sa báť použitých vecí.

oblečenie (aj s fusakom, zavinovačkami, dekami…) 160 Eur

kočík 180

postieľka (aj s matracom a perinkami) 70

šatka na nosenie 20

autosedačka 50

vanička na kúpanie 6

plienky (ak budete používať látkové) 60

plienky (jednorázové do pôrodnice) 5

ostatné (mastičky, utierky, teplomer…) 20

Spolu: 571 Eur

Pri narodení dieťaťa sa dostáva jednorázový príspevok 829, 86 Eur, takže tá suma, čo nám vyšla nie je až taká hrozná. No a keď sa narodí ďalší súrodenec, príspevok sa dostáva znova a dieťa mnoho vecí zdedí po staršom.