STRAVA

Potraviny

Keďže jesť sa musí, potraviny predstavujú značnú časť našich výdavkov. Ceny potravín sú rôzne v závislosti od ich kvality, ale aj podľa toho, kde si ich kupujeme. Skúsme sa pozrieť na stravovanie štvorčlennej rodiny počas jedného mesiaca. Predpokladajme, že sa všetci stravujú doma. Potrebujeme teda raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru pre štyroch ľudí.

Čo sa týka raňajok, k dispozícii máme zmesku ovsených vločiek, kukuričných lupienkou, prípadne orechov, sušených hrozienok, kakaa s mliekom. Ďaľšie jedlá počas 31 dní sú rozpísané v danej tabuľke:

Rozpis jedla

No a koľko peňazí teda na všetky tie potraviny je nutné minúť? Bereme do úvahy tie najnižšie ceny daných potravín:

Náklady na potraviny

Takže, keď si to zosumarizujeme, vyjdu nám tieto hodnoty jednotlivých druhov potravín:

Mäso 34,6 €

Mlieko a mliečne výrobky 30,4 €

Zelenina a strukoviny 21,0 €

Prílohy 6,6 €

Ovocie 22,4 €

Ostatné 47,3 €

Spolu 162,3 €

Toto je teda suma, za ktorú je možné sa stravovať rodine so štyrmi členmi.

Čo to však predpokladá:

V danom rozpise sa nepočíta s výdavkami na kávu, sladkosti, malinovky, alkohol… Ide čisto len o stravu. Sladkosti nahradia domáce koláče, puding, sladké jedlá.

Ceny potravín sú rôzne v rôznych obchodoch. Kým mäso je lacnejšie v malých obchodoch, mlieko je najvýhodnejšie s mliečnych automatoch, ostatné ceny potravín sú zas výhodnejšie v obchodných reťazcoch. Je nutné mať prehľad, čo sa kde oplatí kúpiť.

Počíta sa s tým, že rodina je sebestačná, čo sa týka výroby vlastných domácich potravín: pečený chlieb, domáce jogurty, zmes na raňajky, knedľa, domáce koláče, domáce pomazánky, kyslá kapusta …

Návod na domáci chlieb a výpočet jeho ceny nájdete tu.

Návod na domáce jogurty a výpočet ich ceny nájdete tu.

Ďaľšie užitočné rady, čo sa týka výdavkov na potraviny:

Čím viac ste sebestačnejší vo výrobe vlastných produktov, tým je to pre vás ekonomicky výhodnejšie (a je to i zdravšie).

V prípade lacnejšej ceny nejakej potraviny (akciové ponuky, sezónnosť zeleniny a ovocia…) sa oplatí kúpiť väčšie množstvo a uskladniť podľa potreby danej potraviny (zmrazenie, zavarenie…).

Predtým, ako ideme na nákup je užitočné si napísať zoznam, jednak nič nezabudneme, nestrácame zbytočne čas a taktiež nekúpime niečo zbytočné.

Ak máte záhradku, prípadne chováte hospodárske zvieratá môže to byť veľmi ekonomicky prospešné.