Zdravo a lacno

Zdravo a lacno

Možno si poviete, že tieto dve slová sa vzájomne vylučujú, že za zdravšie veci si musíme viac priplatiť a že zdravý životný štýl si vyžaduje finančnú investíciu. Možno áno, ale opäť to závisí len od uhľa pohľadu.

Zdravý životný štýl stojí na troch pilieroch:

1, Zdravé stravovanie

2, Dostatok fyzickej aktivity

3, A v neposlednom rade pozitívne myslenie a vyhýbanie sa stresu

Začnime od konca. Vyhnúť sa stresu v dnešnej dobe je veľmi ťažko uskutočniteľné. Nejde ani tak o to nevystaviť sa stresu (aj stres je súčasťou života a vždy bol), ale skôr o to, naučiť sa stres zvládať a naučiť sa určité veci nepripúšťať si. Zároveň to, čo do veľkej miery znižuje našu imunitu je naše negatívne myslenie a taktiež neusporiadaný život (ktorý je len dôsledkom zlého psychického stavu). Boj s týmito skutočnosťami vedie viac alebo menej každý z nás. A nie je to ľahké. Len si treba uvedomiť, že to je základ nášho zdravia a darmo budeme jesť výlučne bio potraviny, nedotkneme sa cukru, strávime hodiny v telocvični, keď naše myšlienky budú plné negatív a ovládnu nás samé sebazničujúce emócie. Niekedy práve honby za peniazmi nám spôsobuje tieto negatíva v našej psychike.

K pohybu a fyzickej aktivite len toľko, že samotný pohyb je zadarmo. To, za čo treba platiť sú len služby, ktoré nám poskytujú možnosť cvičiť nejakým spôsobom, prípadne pomôcky, výbava, športové oblečenie… Všetko sa však dá za lacný peniaz. Závisí len od priorít.

No a strava. Tu treba uznať, že tzv. zdravé kvalitnú potraviny, či už celozrnné, v bio kvalite… stoja viac ako tie menej zdravé. Zas je tu ale možnosť uplatniť pravidlo, že menej je viac. Jednoducho povedané, neprejedať sa. Radšej len kúsok kvalitnej čokolády, ako zjesť jednu celú najlacnejšiu. Radšej len raz začas dobrú kávu, ako lacnú päťkrát denne. A takto to platí pri všetkom.

Hravým spôsobom, ako na strave ušetriť a pritom sa stravovať zdravo, je veľmi jednoduchý krok, a to proste určité veci nekúpiť. Pozrite sa na tento zoznam. Skúste si z bežného nákupu zapísať, koľko vami kúpených vecí patrí práve do tohto zoznamu a koľko ste za ne utratili. Ak si spočítate, koľko to robí za mesiac, možno zistíte, že možnosť ušetriť bude viesť aj touto cestou. Nemusíte, to škrtnúť úplne, sú príležitosti, kedy to proste kúpiť musíte (návštevy, sviatky…), no do veľkej miery sa to obmedziť určite dá.

Zoznam nepotrebných, nezdravých potravín

K zdravému životnému štýlu patrí aj dodržiavanie pitného režimu. Skúsme sa na pitie vody pozrieť z ekonomického hľadiska.

Voda? Najlepšie z vodovodu

Ďalším krokom na ceste z štýlu zdravo a lacno, môže byť začať si niektoré druhy potravín vyrábať svojpomocne a v domácom prostredí. Veľkou výhodou, okrem tej finančnej je aj to, že potom viete, čo dané jedlo obsahuje. A taktiež môže to byť činnosť, ktorá vás bude tešiť, pretože, všetko, čo si človek spraví sám je omnoho viac zábavnejšie, ako len niekde to kúpiť.

Domáci chlieb

Domáci jogurt

Tiež je veľkou výhodou mať vlastnú záhradku a pestovať si vlastnú zeleninu a ovocie. A budete mať dostatok pohybu a zároveň úrodu zadarmo (alebo lepšie povedané lacno, keďže aj záhradkárčenie niečo stojí) v bio kvalite.